Nadchodzi taki moment, że dziecko wyrasta z łóżeczka i trzeba urządzić mu pokój od nowa. W pewnym wieku około 2-3 lat zaczyna naśladować rodziców. To oni są dla niego ideałem. Chłopcy chcą być zazwyczaj jak ich ojcowie, a dziewczynki jak ich matki. W związku z tym ich pierwsze pasje pokrywają się często z pasjami i poczynaniami rodziców. Jeśli tata uwielbia grzebać w samochodzie, to jego pociecha również się tym interesuje. Często zawód wykonywany przez rodziców jest również ciekawy dla dziecka, więc dzieci bawią się grając role swoich opiekunów. Nie trwa to w nieskończoność. Po jakimś czasie odkrywa własne zainteresowania, oderwane od pasji rodziców, szczególnie kiedy zaczyna okres dorastania prezentuje swoją niezależność, która również wyraża się w wystroju pokoju.

Aranżacja pokoju małego policjanta i strażaka
Dziecko zafascynowane zawodem policjanta entuzjastycznie będzie spędzać czas na zabawie w pokoju zaaranżowanym w stylu stróża prawa. Może być to pokój małego szeryfa lub policjanta. Jego częścią będzie łóżko imitujące radiowóz, a także dywan przedstawiający policjantów i złodziei lub trasę otoczoną domami ze znakami drogowymi. Na ścianie obowiązkowe naklejki ścienne, które mogą przedstawiać policyjny samochód, sylwetki policjantów, czy sygnalizację świetlną. Pokój małego strażaka można wyposażyć w łóżko imitujące samochód strażacki. Dla rodzeństwa sprawdzi się tu łóżko piętrowe, posiadające drabinkę imitującą tą w strażackim samochodzie.

Wyposażenie pokoju małego wielbiciela przyrody
Tematyka przyrodnicza, a zwłaszcza zwierzęta interesuje dzieci. Dobrze rozwijać w nich to zainteresowanie i zorganizować dla nich wnętrze pokoju w którym towarzyszyć mu będą rozmaite gatunki zwierząt, w postaci naklejek na ścianach, dywanów, zasłon, czy też pościeli. Pokój dziecka zaaranżowany w stylu surwiwalowym może być podstawą budowania wyobraźni i zabawy w atrakcyjne przygody. Elementem takiego pokoju może być namiot, który stworzy dziecku klimat przygody. Można zastosować również drabinki i sznury. Nie może zabraknąć także lornetki, przez którą dziecko wypatrywać będzie zwierzęcych mieszkańców lasów. Nieodzowne będą także pluszaki, prezentujące rozmaite gatunki zwierząt, które też staną się elementem wystroju i zabawy dziecka. Elementem takiego pokoju może być także hamak, powieszony pomiędzy dwoma ścianami.

Tak naprawdę idealny pokój dziecięcy to taki, który pozwoli mu się urządzić we własnym zakresie. Istotne żeby pozostawić dziecku również miejsce na ekspresję, pod postacią tablicy na której będzie mogło rysować kredą. Wspólne wybieranie gadżetów do pokoju może być świetną zabawą. Projektowanie pokoju oraz późniejsze zakupy w sklepie meblowym to może być piękne wspomnienie. Jeśli jest się obdarzonym wyobraźnią, a do tego ma się dryg konstruktorski, pewne części wyposażenia można wykonać samodzielnie. Niezwykle popularne stało się robienie razem z dziećmi projektów pluszaków, które następnie są dokładnie odtworzone, niezależnie od proporcji. Taka przytulanka będzie z pewnością najważniejszym elementem w pokoju, z którym dziecko nie będzie chciało się rozstawać. Pokój dla dziecka i jego wystrój jest istotny, ale nawet najpiękniejszy nie zastąpi wspólnej zabawy i przebywania w nim wraz z rodzicami.