11 mar Brak komentarzy admin BBall ,

Kwestia właściwego urządzenia pokoju dziecięcego zajmuje przyszłym rodzicom sporo czasu. Ważne żeby pomyśleli o właściwej ergonomii wnętrza, czyli ułożeniu mebli i dobraniu takich, które będą użyteczne i przydadzą się maluchowi również kiedy wyrośnie z okresu niemowlęctwa. Mimo, że są meble dedykowane tylko dla pokoju niemowlaka i trudno je potem zaadaptować w przestrzeni, to komody, czy kanapy przy łóżeczku dziecka najlepiej wybrać z myślą o przyszłości, kiedy łóżeczko ze szczebelkami zostanie wyparte przez zwyczajne dziecięce łóżko.

Istotny jest dobór odpowiedniego koloru ścian. Nie chcemy przecież wiele razy go zmieniać, z tego powodu najlepiej wybrać neutralne kolory pastelowe, które pasują do każdej kompozycji. Ponadto nie ważne czy na świat przyjdzie dziewczynka czy chłopiec beże i bielone szarości, a także łagodne żółcie świetnie pasują do pokoju każdego dziecka. Maluchy rozwijają się w szybkim tempie i meble z czasów niemowlęctwa takie jak przewijak, czy łóżeczko muszą pójść w kąt. Dobrze jest jednak zainwestować w wyposażenie przestrzeni, które będą zawsze odpowiednie. Szezlong z poduchami zlokalizowany w pokoju dziecka obok łóżeczka może stać się częścią jego aranżacji. Kiedy dziecko dorośnie będzie miało gdzie usadzić swoich przyjaciół np. na imprezie urodzinowej. Poza tym warto wybrać szafę przesuwną, która będzie mogła służyć dziecku kilka lat.

Częścią aranżacji, który w prosty sposób można zamienić są naklejki na ścianach. Obecnie można kupić wodoodporne, które dodatkowo nie pozostawiają śladów, w różnych deseniach i barwach. Geometryczne wzory zawsze się sprawdzą i są ponadczasowe, a ponadto pobudzają wyobraźnię przestrzenną. Można w pokoju dziecka zawiesić również „ścianę myśli”, w postaci tablicy kredowej, na której maleństwo będzie mogło rysować i gryzmolić bez ograniczeń, a gdy będzie większe posłuży mu jako notatnik i przypomnienie o ważnych rzeczach albo miejsce, gdzie notować będzie ulubione aforyzmy.

Ważną sprawą, kiedy dziecko wyrośnie z łóżeczka jest kupno większego łóżka. Jeżeli nie ma się ograniczeń finansowych można oczywiście zdecydować się na ekstrawaganckie łóżka w kształcie autek czy pałaców. Niemniej jednak taki model posłuży dziecku parę lat i szybko z niego wyrośnie. Jeśli chce się aby łóżko było użyteczne na lata, warto zdecydować się na klasyczny, ponadczasowy model. Łóżko z drewna sprawdzi się zarówno w pokoju dziecka jak i nastolatka. Elementem wyróżniającym może być oryginalna narzuta na łóżko, np. z postaciami ukochanych bajek, czy komiksów. Starsze dziecko może wymienić taką kapę, np. na taką z logo ulubionego klubu piłkarskiego czy wizerunkiem ulubionej kapeli. Drobne dodatki mogą całkowicie zmienić wnętrze bazujące na standardowych, drewnianych meblach.

Interesującym elementem zarówno dla mniejszych jak i starszych dzieci będzie tapeta 3 D, która pobudzać będzie kreatywność i kształtować wnętrze. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość jej przemalowywania. Na podłogę najlepiej wybrać dywan, na którym maluszek bezpiecznie będzie się bawić. Możemy wybrać motywy z bajek, godząc się z faktem, że pewnego dnia dywan trzeba będzie komuś podarować lub zdecydować się na desenie, które będą pasowały także w pokoju starszej pociechy.