Warto zaaranżować pokój dziecięcy tak, żeby był funkcjonalny i bezpieczny, bez wątpienia nie można zapominać o tym, że powinien być urządzony zgodnie z zainteresowaniami dzieciaka. Po za wygodnym łóżkiem, podstawowym elementem umeblowania są meble oraz biurko.

Pokoik dla niemowlaków oraz noworodków
Takie pomieszczenie musi być praktyczne i ułatwiać zajmowanie się dzieciaczkiem. Przede wszystkim powinno być komfortowe dla rodziców, którzy w szeregu przypadków w tym pokoiku usypiają maleństwo lub też wymieniają pieluszki. Warto skutkiem tego, aby w nim po za bezpiecznym łóżeczkiem znalazł się przewijak, powinny być tam również półki do magazynowania ubranek i akcesoriów. Należałoby w podobny sposób zaopatrzyć pomieszczenie w komfortowy fotelik, który sprawdzi się w czasie karmienia. Razem z rozwojem dziecka niezbędne są zabawki. Należy jednak wybierać modele przeznaczone do konkretnego wieku. Każda jedna zabawka powinna posiadać atest bezpieczeństwa i być wykonana z pełni bezpiecznych materiałów, które nie są toksyczne. W przypadku, gdy dziecko ma kłopoty ze snem, znakomicie sprawdzi się miś szumiś, który transmituje wibracje, co ułatwia uspokajający sen i na domiar tego odpręża dziecko.

Pomieszczenie dla braci i sióstr
Dla kilkuletnich dzieci wskazane jest wybrać meble, bez niebezpiecznych krawędzi. Mogą być one wykonane np. z płyty wiórowej. Dzieciaki w tym wieku dużo się bawią zatem pożądane byłoby zdecydować się na kosze, w których mogą trzymać swoje zabawki. Jeżeli rodzeństwo innej płci ma razem pokój, bezbłędnie sprawdzi się jego podzielenie. Jedna część może być urządzona zgodnie z gustem pensjonarki np. ściany mogą być zamalowane na żółty kolor, bądź pąsowo. Natomiast część chłopaczków może być zaaranżowana zgodnie z jego zainteresowaniami. Na ściankach w odcieniu błękitnym mogą zawisnąć plakaty ulubionych sportsmenów. Jeżeli dzieci chodzą już do szkoły warto, żeby posiadały biureczka, powinny mieć oddzielne. Najlepiej zlokalizować je wówczas z dala od siebie, aby jedno drugiemu nie przeszkadzały sobie w odpracowywaniu pracy domowej. W podobny sposób dzieci w wieku szkolnym bardzo dużo czasu spędzają na bawieniu się, w związku z tym zabawki odpowiedniej umiejscowić w pojemnikach oraz koszykach.

Jak zorganizować niewielki pokój?
Nawet jeżeli nie dysponujemy dużym metrażem, warto, żeby dzieciątko posiadało swój zakątek, który będzie odzwierciedlał jego zainteresowania oraz zamiłowania. Nawet jeżeli to malucieńka przestrzeń można ją pod każdym względem komfortowo zaaranżować. W takim małym pomieszczeniu musi się znaleźć miejsce na łóżeczko, wówczas powinno się wybrać model, który posiada pojemnik, w którym można przechowywać pościel, ale i jakieś gry planszowe czy też zabawki, którymi maleństwo mało się bawi. Do biurka można dostosować wygodne i komfortowe siedzisko, z podtrzymaniem. W sytuacji gdy nie ma miejsca na szafę a także półki to zabaweczki może przetrzymywać w pojemnikach lub też koszach. Ulubiony misiek przytulaczek może być położony zawsze na łóżku.

Bezwzględnie na to w jakim wieku jest maleństwo przy doborze koloru ścianek trzeba unikać intensywnych odcieni takich jak czerwień, lub granat, które działają rozpraszająco . Pożądane byłoby wybrać także oświetlenie, które jest zaopatrzone w normy bezpieczeństwa fotobiologicznego. Można w podobny sposób zdecydować się na roletki w oknach, które zapobiegają wpadaniu zbytnio intensywnych promyczków słońca.