5 cze Brak komentarzy admin BBall

Utrzymanie domu w porządku to nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli na pokładzie są małe dzieci. W takich sytuacjach można mieć wrażenie, że maraton sprzątania trwa bez końca. Warto pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach, dzięki którym w domu, w którym mieszkają dzieci zagości ład i porządek. 

Od najmłodszych lat ucz dzieci sprzątać

W pierwszej kolejności, aby móc cieszyć się porządkiem w domu, warto od najmłodszych lat uczyć dzieci sprzątania. Małe dzieci nie mają w sobie odruchu odkładania rzeczy na miejsce, dlatego trzeba je do tego przygotować. 

Maluchy uczą się przez obserwacje, trzeba więc dawać im dobry przykład. Tłumaczyć, że trzeba sprzątać, pokazywać jak to robić i zachęcać do wspólnego działania. Warto powtarzać taki schemat kilkukrotnie, ponieważ na początku dziecko może nie zapamiętać, że tak trzeba robić, jednak z czasem czynność ta wejdzie w nawyk. 

Dobrym rozwiązaniem jest także tłumaczenie maluchowi, że kiedy jest porządek można łatwiej znaleźć poszczególne rzeczy, nie niszczą się one i nie mną. Maluch z czasem zrozumie, że powinien odkładać poszczególne rzeczy na miejsce. 

Szafki, schowki, plastikowe boxy – wszystko ma swoje miejsce

Kolejną kwestią, która z pewnością ułatwi życie i pomoże utrzymać porządek w domu, w którym mieszkają dzieci jest wykorzystanie wielu szafek, schowków czy pudełek, tak aby każda rzecz miała na stałe swoje miejsce. 

W koszach i pudełkach można trzymać najdrobniejsze rzeczy. Bardzo łatwo się je sprząta, wystarczy tylko wrzucić do środka. Dobrym pomysłem jest także ustawienie jednego pudełka w strategicznym miejscu w domu i wrzucanie do niego wszystkich rzeczy, które aktualnie są gdzieś pod ręką. 

Należy wytłumaczyć dziecku, że w domu każda rzecz mieszka w innym miejscu. 

Regularne pranie

Przy dzieciach różne tkaniny znajdujące się w domu mogą ulec zabrudzeniu. Ważne jest regularne robienie prania. Plamy mogą powstać w każdym miejscu, w trakcie codziennych zabaw, jedzenia itd. Jeżeli nie usunie się ich od razu później mogą być trudne do wybawienia. W takich sytuacjach bardzo dobrze sprawdzi się pralnia w domu jednorodzinnym.

Najważniejsza jest regularność

Kluczem do utrzymania porządku w domu przy dzieciach jest regularność. Dobrze jest wyrobić sobie nawyk sprzątania niektórych przestrzeni na bieżąco. Dzięki temu bałagan nie będzie zalegał i się piętrzył. Wśród czynności, które powinno się powtarzać każdego dnia warto wymienić np. odkurzanie, zamiatanie czy wycieranie kurzu. 

Jak wspomniano wcześniej – dzieci chętnie naśladują dorosłych, więc z czasem mogą same pomagać przy takich czynnościach. Warto zdecydować się na zakup, nowoczesnego, lekkiego odkurzacza, z którego korzystać mogą nawet dzieci. 

Utrzymanie porządku w domu, w którym wychowują się małe dzieci może być nie lada wyzwaniem. Jednak przede wszystkim należy od najmłodszych lat wdrażać maluchy do wspólnego sprzątania. Warto także przestrzegać kilku prostych zasad i dbać o regularność, aby bałagan nie powiększył się do zbyt dużych rozmiarów. Przyjemniej mieszka się w domu, w którym panuje ład i porządek.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Budownictwo-Polskie.pl