15 kwi Brak komentarzy admin BBall

Mazury na przestrzeni ostatnich dekad to jedno z najpopularniejszych miejsc na wakacje. Przyciąga swoim bogactwem naturalnym oraz możliwością zarówno spokojnego, jak i aktywnego wypoczynku. Idealne miejsce dla rodzin aktywnie uprawiających różne sporty wodne. Od kajakarstwa po żeglarstwo, Mazury oferują wiele możliwości spędzania czasu. Zastanawiasz się gdzie wybrać się z rodziną na nadchodzące wakacje? Poznaj Krainę Wielkich Jezior!

Co warto zwiedzić na Mazurach?

Historia tych terenów jest równie burzliwa, co rdzennej ludności, której dzieje trudno poznać po dziś dzień. Wiadomo jednak, że mieszkańcy tego obszaru byli nazywani Mazurami. Stworzyli oni żywą kulturę, swój system wierzeń, a nawet język który, mimo że wywodził się od języka staropolskiego, był trudny do zrozumienia dla przybyłych na te tereny po wojnie, Polaków. Dzisiaj ich zwyczaje, życie codzienne i sztukę można poznać dzięki odrestaurowanym izbom w Mrągowie. 

Poza kulturą rodzimej ludności można zobaczyć zabytkową starówkę Mrągowa, na której znajduje się najstarszy w tym regionie ratusz oraz bardzo dobrze zachowana Wieża Bismarcka. W Mrągowie została także zachowana część oryginalnych zabudowań z XIX i XX wieku. Na spacer z dziećmi, świetnie nada się szlak „Poznaj Mrągowo”, na którym można zdobyć mapę oraz zobaczyć wyjątkowe pomniki przyrody. Po odwiedzinach w Mrągowie warto wybrać się do Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Można tam podziwiać sztukę ludową tamtych regionów oraz poznać zwyczaje rdzennych mieszkańców tego obszaru.

Dla wielbicieli historii Mazury mają specjalną niespodziankę w postaci systemu bunkrów i najsławniejszego schronienia Adolfa Hitlera, jakim był Wilczy Szaniec. Znajdujący się obok Kętrzyna bunkier, sąsiaduje z muzeum samolotów oraz pozostałego sprzętu pozostawionego przez wojska III Rzeszy w tamtym obszarze.

Mikołajki – mazurski raj dla dzieci

Mikołajki to nie tylko jedno z najbardziej znanych mazurskich miast i prawdziwe centrum żeglarskie regionu, ale też miejsce pełne atrakcji dla najmłodszych. Jeśli planujesz z dziećmi wyruszyć w rejs pełen przygód, odwiedź z nimi wcześniej Wioskę Żeglarską, dzięki której poczują prawdziwy wiatr w żaglach. Jest to idealne miejsce na pokazanie dzieciom łodzi, jachtów i żaglówek, ale też na nauczenie ich szantów i poznanie innych wielbicieli wodnych przygód.

Poza Wioską Żeglarską Mikołajki oferują dla najmłodszych park wodny „Tropicana”, emocjonująca przygodę w Grodzie Galindów oraz jazdę konną w miejscowym klubie.

Przygody na jeziorze

Mazury to przede wszystkim jeziora. Region posiada ponad tysiąc jezior, a co za tym idzie mnóstwo tras na spływy kajakowe czy rejsy żaglówką. Zależnie od umiejętności oraz potrzeb w ofercie firm zajmujących się spływami kajakowymi na Mazurach, znajdziesz zarówno krótkie dystanse, jak i te dłuższe dla bardziej zahartowanych małych kajakarzy. Spływ na Mazurach jest świetną przygodą dla całej rodziny przy jednoczesnym podziwianiu niezwykłej mazurskiej przyrody.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Travelis.com.pl