12 paź Brak komentarzy admin BBall , , , ,

W dzisiejszym świecie w rozwiniętych krajach, jedzenie stało się stosunkowo tanie i jest dostępne dla praktycznie każdego. Niestety najłatwiejsze do zdobycia są te pokarmy, które obfitują we wszystko to, co niezdrowe dla ludzkiego organizmu. Mowa tutaj zatem o nasyconych tłuszczach, węglowodanach oraz konserwantach i innych dodatkach spożywczych. Są one powszechnie dostępne i zazwyczaj tak tworzone, aby było smaczne, dlatego też wiele osób z chęcią zajada się tymi produktami. Oczywiście ma to olbrzymie konsekwencje jeżeli chodzi o zdrowie i wagę.

Dotyczy to przede wszystkim osób dorosłych, u których najszybciej powoduje różnego rodzaju komplikacje medyczne, począwszy od cukrzycy, a skończywszy na przedwczesnych problemach z krążeniem i sercem. Jednakże dorośli nie są jedynymi ofiarami obecnego stylu życia. Zdrowie dzieci również jest zagrożone i dostrzega się to w wielu krajach. Ich sprawność fizyczna jest znacznie mniejsza niż wyglądało to u poprzednich pokoleń. Z kolei ich średnia waga wciąż rośnie. Wielu rodziców bagatelizuje te problemy, zapewniając swoim pociechom dostęp do pozornie niewinnych przekąsek. Jednakże w połączeniu z brakiem ruchu, tego typu jedzenie bardzo szybko powoduje wzrost wagi. Jeżeli ten wzrost nie jest zatrzymany, zdrowie dzieci może zostać uszkodzone na wiele lat, a nawet do końca ich życia. Obecnie nawet dzieci cierpią z powodu schorzeń powiązanych z otyłością i częstym objadaniem się. Dlatego też jeżeli pragnie się powstrzymać negatywny wpływ diety na zdrowie dzieci, niezbędne jest wprowadzenie zmian do stylu życia.

Odchudzanie nie jest łatwe nawet dla dorosłych, a tym bardziej dla dzieci, które same w sobie posiadają mniej rozwiniętą siłę woli. Jednakże są one pod opieką rodzica, zatem to rodzic ma obowiązek zadbać, że dieta dziecka będzie odpowiednio zmieniona, aby pomóc w pozbyciu się problemów zdrowotnych. Odchudzanie u dzieci zazwyczaj jest o tyle ułatwione, że sam organizm chętniej reaguje na wszelkie zmiany. Konsekwentnie prowadzona dieta powinna zatem dawać zaskakująco szybkie efekty, które same w sobie na pewno powinny stymulować chęć do tego, aby dalej walczyć o lepsze zdrowie dzieci. Dieta taka może być ustalona samodzielnie, w oparciu o podstawową wiedzę na temat żywienia.

Oznacza to zatem włączenie do codziennego jadłospisu warzyw i chudego mięsa i ograniczenie dostępu do słodyczy i innych kalorycznych przekąsek. Jeżeli jednak ktokolwiek martwi się o to, że odchudzanie u dzieci wymaga bardziej profesjonalnego podejścia, to zawsze można szukać porady u specjalisty takiego jak dietetyk. W obecnych czasach dietetycy są doskonale zaznajomieni z realiami i wiedzą o problemach wagowych, które dotyczą wielu dzieci. Zatem na pewno posiadają duże doświadczenie jeżeli chodzi o zapewnienie, że dieta jaką układa się dla dziecka zawiera wszystko to czego potrzebuje rozwijający się organizm i jednocześnie nie powoduje dalszego wzrostu wagi. Być może dobrze jest zatem poprosić o taką pomoc. Zdrowie dzieci jest wszakże najważniejsze i na pewno warto o nie zadbać.